آزمایش PSA پروستات و ارتباط آن با سرطان

person ارسال شده توسط: ح.د list در: مطالب پزشکی تاریخ: comment دیدگاه: 0 favorite بازدید: 314

آزمایش PSA یکی از مهمترین آزمایش خونی است که بوسیله آن مقدار آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) خون مورد ارزیابی قرار می گیرد.

(Prostate Specific Antigen) PSA یا آنزیم اختصاصی پروستات٬ پروتئینی است که توسط سلول های طبیعی پروستات و هم چنین سلول های سرطانی پروستات تولید می گردند. همه مردان بطور طبیعی مقدار کمی از PSA را در خون شان دارند. افزایش مقدار PSA در سطح خون "که با آزمایشی به همین اسم نیز انجام می شود" ممکن است نشانه وجود مشکلاتی در غده پروستات باشد، اما الزماً به معنی سرطان پروستات نیست.

چرا باید آزمایش پی اس ای  PSA (Prostate Specific Antigen)را انجام داد ؟

آزمایش پی اس ای در زمانی که پزشک مربوط با توجه به علایم بیمار و شکایت او به مشکلات و درگیریهای سیستم پروستات مشکوک می شودآنرا  درخواست می دهد. البته این آزمایشی است که تمامی مردان بالای ۵۰ سال باید آنرا انجام دهند. در واقع این یک نوع از تست غربال گری سرطان است٬ که شامل معاینات پروستات به همراه تست PSA می باشد.

سرطان پروستات
این سرطان نیز مانند سرطان بیضه ها از حدود سن ۴۵ الی ۵۰ سالگی آغاز شده و در افرادی که سابقه خانوادگی دارند یا از نژاد سیاه هستند  شیوع آن بیشتر است. ازجمله علائم  سرطان پروستات را می‌توان به مشکل در دفع ادرار (Urinary retention)٬ کاهش فشار ادرار، وجود خون در ادرار(هماچوری)، تورم پاها (Edema) و درد و ناراحتی در ناحیه لگن اشاره کرد.

درحال طبیعی وظایف PSA چیست؟

در حالت طبیعی سلولهای پروستات به داخل مایع منی ترشح میشود و نقش مهمی در سیالیت آن دارد. همین سیالیت مایع منی است که این اجازه را به اسپرم میدهد تا به راحتی در داخل آن حرکت کند. قسمت عمده این آنتی ژن که توسط پروستات ترشح می شود به داخل مایع منی میرود و مقدار کمی از آن نیز (به سه شکل مختلف) وارد جریان خون می شود. اگر شرایطی برای پروستات ایجاد شود که از حالت طبیعی به هر دلیلی خارج شود میزان بیشتری از آنتی‌ژن اختصاصی به داخل جریان خون وارد می شود. "مقدار طبیعی آنتیژن اختصاصی پروستات بر اساس نانوگرم در هر میلیلیتر از خون محاسبه می کنند." این مقدار در هر سنی متفاوت است.

چه عواملی می توانند مقدار PSA خون را تغییر دهد؟

 • سن
 • وراثت
 • ضربه به ناحیه شکم
 • عفونت ادراری
 • بزرگی پروستات
 • سرطان پروستات
 • فعالیت های شدید بدنی (Vigorous Exercise): شما باید ۴۸ ساعت قبل از انجام آزمایش از انجام فعالیت شدید بدنی جهت جلوگیری از افزایش مقدار PSA خودداری کنید.
 • انزال (Ejaculation): شما بایستی ۴۸ ساعت قبل از انجام آزمایش از انجام فعالیت جن سی خودداری نمایید.
 •  نمونه برداری: نمونه برداری پروستات تا ۶ هفته قبل می تواند بر مقدار PSA اثر داشته باشد.
 • هر گونه عمل، لوله گذاری مجرا (Catheter) و اقدامات تشخیصی مثانه یا پروستات  شما بایستی انجام آزمایش PSA را تا ۶ هفته به تعویق بیاندازید.
 • داروها: اگر دارویی که پزشک معالجی برای شما تجویز کرده یا اینکه از بصورت خودسر (over-the-counter) دارو مصرف می کنید پزشک معالج تان را آگاه سازید.

چه مواقعی باید آزمایش PSA را انجام داد؟

 انجمن پزشکان آمریکا (AMA) انجام آزمایش سالیانه آنتی ژن اختصاصی پروستات همراه با معاینه پروستات توسط پزشک را سالانه برای تمامی مردان بالای ۵۰ سال ضروری میداند. این دستورالعمل برای مردانی که دارای سابقه خانوادگی سرطان پروستات هستند٬ غربالگری را از سن ۴۵ سالگی توصیه میکند.

اگر در آزمایش به عمل آمده مقادر PSA بین ۴.۵ تا ۱۰ نانوگرم در هر میلی لیتر خون را نشان دهد، به عنوان مواردمشکوک در نظر گرفته شده و در نتیجه اقدامات تشخیصی تکمیلی برای فرد مشکوک توسط سونوگرافی از طریق مقعد و در صورت نیاز، و با نمونه برداری از بافت پروستات و  مشاهده در زیر میکروسکوپ جهت اقدامات شناختی (پاتولوژی)  بررسی می شوند.

نظرات

بدون نظر در این زمان!

نظرتان را بگذارید